Arganový olej a jeho účinky | Marocké zlato

Arganový olej a jeho účinky

Arganový olej jako klíč k našemu zdraví

arganový olejArganový olej označujeme jako přírodní zázrak. Toto označení si zasloužil zcela oprávněně. Zázračný a velmi vzácný přírodní olej v sobě skrývá neskutečný potenciál pro léčbu nebo zmírnění celé řady zdravotních neduhů. Zejména v posledních letech se stal oblíbenou přísadou do nespočtu kosmetických přípravků a pro své účinky si jej zamilovaly miliony zákazníků.

Arganový olej však není novinka, kterou jsme nově zázračně objevili. První doklady o jeho použití se dochovaly již z 13. století a první komerční zpracování a rozvoj datujeme do konce 18. století, kdy se olej dostal ve větší míře na evropský .

Odkud se vzal arganový olej?

 

Odkud se vzal arganový olej?Olej je výsledkem přírodního zpracování plodů stromu Argánie trnité. Tu najdete primárně v oblasti jihozápadního Maroka. Protože se jedná o velmi vzácný přírodní biotop, je pod stálou ochranou organizace UNESCO. Argánie však rostou i v dalších oblastech při pobřeží Atlantského oceánu a dovedou růst i v extrémně nehostinném prostředí, avšak jejich komerční využití mimo Maroko je bezvýznamné. Argánie je statný a široce rozvětvený strom, který dosahuje výšky 8 – 10 metrů.
Běžně roste přes 150 let a výjimečné nejsou ani 400 let staré velikány.

 

Jak se arganový olej vyrábí?

plody argániePlody argánie jsou velmi podobné olivám a obsahují tvrdé jádro – oříšek. Kvůli trnům na větvích se plody sbírají poměrně komplikovaně. Klasická metoda zahrnuje prosté čekání na to, až plody po dozrání samovolně spadnou. Jiní zemědělci setřásají plody pomocí tyčí a jiných nástrojů a využívají otřásání větví. Výjimečně se využívají ke sklizni kozy, které na strom mrštně vylezou a plody sní. V jejich těle dojde k natrávení slupky plodu a zbydou nestrávená semena, která jsou velmi pečlivě očištěna a následně zpracována. I když se to nezdá, jde o poměrně šetrnou, byť nezvyklou metodu sběru.

 

Jak se arganový olej vyrábí?

Zpracování semene

Pro získání oleje je nutné semena plodů mechanicky rozbít. Následně se semena suší, praží a za studena lisují. Teprve pražení dodá protirakovinné účinky.

 

 

 

 

Na vaší pleti

Arganový olej na vaší pletiArganový olej je považován za tzv. přípravek. Hluboce hydratuje a vyživuje pleť, kterou zanechá hebkou již po pár aplikacích. Olej napomáhá tvorbě kolagenu a elastinu v kůži. Účinně vyhlazuje vrásky a zpomaluje proces stárnutí a povadání pokožky, zejména v oblasti obličeje.

Snižuje tvorbu kožního mazu, což oceníte hlavně při problémech s akné. Nedocenitelný pomocník je také pro léčbu ekzémů, lupénky, popálenin a drobných zánětů pokožky.

 

Na vašich nehtech

Vaše nehty ochrání především obsah tokoferolu, přírodního vitamínu , který zvyšuje pevnost nehtů a omezuje jejich lámání. Kromě toho, že vám pomůže s věčným problémem třepících se nehtů, také perfektně vyživuje nehtovou kůžičku. Velmi dobře a rychle zaceluje drobné prasklinky na kůži.

 

Na vašich vlasech

Na vašich vlasechJakkoliv se vám může zdát použití arganového oleje na vlasy zvláštní, nemusíte se ho obávat. Olej naopak zmírňuje problém s mastnými vlasy, které řada z vás řeší denním používáním šampónů proti mastným vlasům. Tím ovšem vaši citlivou vlasovou pokožku ještě více vysušujete a v důsledku toho se na vaší hlavě vytváří ještě více kožního mazu a vaše vlasy se opět rychle zamastí. Navíc tak přímo napomáháte k tvorbě lupů.

Arganový olej naopak napomáhá k obnově vitality vašich vlasů a po celé jejich délce. Působí na vlasové kořínky, kterým dodává ve velkých dávkách vitamín E a řadu mastných kyselin. Vlasové vlákno do hloubky hydratuje a vytváří sametový lesk.

 

Na imunitním systému

Přírodní složka skvalen má prokazatelný vliv na rakovinné buňky, jejichž vývoj brzdí a potlačuje. Jak již bylo zmíněno, působí protizánětlivě a to nejen při použití v rámci kosmetických přípravků. Podporuje také imunitní systém organismu.

 

Na zažívání

Při kulinářském využití oleje ve studené i teplé kuchyni uděláte pro vaše zdraví obrovskou službu. Arganový olej je velmi účinný bojovník proti tzv. „špatnému“ LDL cholesterolu a triglyceridům. Naopak zvyšuje tzv. dobrý HDL cholesterol. Vliv na cholesterol má zejména zmíněná složka skvalen.

Zejména vaše srdce ocení výrazně pozitivní vliv při snižování obsahu cukru v krvi. Olej je tak vhodný pro pacienty s cukrovkou. Výrazně také působí při snižování vysokého krevního tlaku, čímž chrání váš oběhový systém proti kornatění a zanášení tepen.

Nevíte, jak arganový olej a výrobky z něj správně používat? Přečtěte si náš článek o použití arganového oleje.